Proč dává pronájem letadla větší smysl než jeho koupě

Pokud se člověk dostane do situace, ve které řeší koupi soukromého letadla, pravděpodobně před ním vyvstane otázka, jestli takovou koupi opravdu uskutečnit, nebo si letadlo pronajímat od společnosti, která takovéto služby poskytuje. Před učiněním takového rozhodnutí je nutné dobře prozkoumat obě možnosti, jejich výhody a nevýhody, jak finanční tak i ostatní aspekty a až následně se rozhodnout ať už pro jednu nebo pro druhou variantu.

Mezi výhody vlastnění privátního letounu určitě patří to, že vám dodává status bohatého člověka, na co si hodně lidí potrpí. Další velkou výhodou je to, že pokud máte na letadlo nějaké speciální požadavky, třeba chcete, aby v interiéru byly všechny dveře vykládané zlatem, u vašeho letadla si můžete dát téměř cokoliv vyrobit na míru. Na druhé straně u letadel pronajímaných společnostmi tato možnost neexistuje. Nevýhodou vlastnictví letadla je například to, že zřejmě jen opravdu málo majitelů dokáže svá letadla využívat ekonomicky efektivně. Z toho vyplývá, že mnoho z nich si dobře rozmyslí, jestli si letadlo radši nepronajmout. Při pronájmu letadla můžeme taky počítat s různými jinými výhodami. Mezi ty hlavní můžeme určitě zařadit flexibilnost. Pokud si člověk letadlo koupí, má k dispozici pořád „jen“ to jedno. V případě pronájmu si však může zákazník vybrat vhodný letoun podle svých momentálních potřeb, mezi které patří zejména počet cestujících.

Při pronájmu letadla existuje u většiny poskytovatelů této služby i možnost „paušálu“, kdy zákazník platí za vybrané období pevnou finanční sumu a za ni má k dispozici dané letadlo buď po vybraný počet letů, kilometrů nebo jednoduše tehdy, kdy jej potřebuje.

Je těžko říct, jestli je výhodnější koupě nebo pronájem soukromého letadla, každá varianta nabízí různé výhody i nevýhody. Faktem však je, že v posledních letech se pronájem stává pořád preferovanější variantou, kterou využívá pořád více a více lidí. Vlastnictví letadla je však symbolem statusu, který jen tak něco nenahradí a pro mnoho lidí je to pořád hodně důležitý faktor při rozhodování.