Jaké doklady potřebuji k letu soukromým letadlem?

Cestování soukromým letadlem se podstatně liší od letu s leteckou společností. Vše je navrženo tak, aby vaše cesta byla co nejvíc efektivní, rychlá a pohodlná. Nicméně i při cestování soukromým letadlem musíte podstoupit standardní bezpečnostní kontroly a administrativní procedury. Což zahrnuje odbavení na letišti, imigrační záležitosti a přepravu zavazadel. Jak bude vypadat proces vašeho odbavení, když cestujete soukromým letadlem?

S jakým předstihem dorazit na letiště

V případě soukromého letu nepotřebujete nechávat tak velkou rezervu, jako v případě klasické letecké společnosti. Záleží na letišti, na kterém se budete odbavovat, některá mají kratší dobu odbavení. Nicméně, průměrná doba odbavení soukromých cestujících se pohybuje od 5 do 30 minut. Takže žádné hodinové čekání ve frontě, vše proběhne rychle a s maximální efektivností.

Budete potřebovat pas?

U soukromých letů též podstupujete standardní proceduru odbavení a pasové kontroly, s tím rozdílem, že celý proces probíhá rychleji. Takže při cestování do zahraničí rozhodně budete potřebovat cestovní pas. Pokud však cestujete vnitrostátně, doklady nejsou potřeba. Ale pro jistotu vám doporučujeme mít u sebe alespoň občanský průkaz.

Bude potřeba si vyřídit vízum?

Jak jsme již vysvětlili výše, pokud cestujete do zahraničí musíte u sebe mít cestovní pas. Což platí i pro povinnost vyřídit si vízum. Před odletem zkontrolujte, zda vaše cílová země vyžaduje víza od občanů s vaší statní příslušností. Nechte si dostatek času na vyřízení víza. V případě určitých zemí procedura může trvat až 3-4 týdny.

Kontrola zavazadel

Stejně jako u komerčního letu, vaše zavazadla jsou obvykle skenována před nástupem na palubu soukromého letu. Nesetkáte se však se žádnými frontami. Cestující soukromými letadly jsou odbavováni zvlášť, takže se nemusíte obávat dlouhé čekací doby. Kontrola zavazadel proběhne bez problémů a velmi rychle. Po uskutečněné kontrole budete moct rovnou nastoupit na palubu letadla. Přičemž cesta od kontrolní přepážky do letadla nezabere víc jak dvě minuty. Terminály pro odbavování soukromých cestujících jsou navrženy tak, aby vaše cesta do letadla byla tak rychlá, jak je to možné.